Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartusse kavandatakse nutikaid ülekäiguradasid

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

ülekäigurada Foto: Juhan Voolaid

10. mai 2018 / Tartu linn kavandab kahte innovaatilise lahendusega ülekäigurada Tamme kooli juurde Kesk kaarele ja Forseliuse kooli juurde Tähe tänavale.

Nutika ülekäiguraja tööpõhimõte seisneb selles, et uusima tehnoloogia ja erinevate sensorite ning andurite abil jälgitakse ülekäiguradadel nii sõidukite  kui kergliiklejate liikumist ja kiirusi ning hoiatatakse erinevaid osapooli võimaliku ohu eest. Nutika ülekäiguraja valguslahendus aitab sõidukijuhtidel paremini märgata teed ületavat jalakäijat.

Abilinnapea Raimond Tamme sõnul toimub 80% jalakäijatega seotud liiklusõnnetustest ülekäiguradadel, mistõttu on nende ohtumaks muutmine väga oluline. „Ilmastikuoludest ja ülekäiguradade asukohtadest tingituna võib jalakäija märkamine olla autojuhile keeruline, kuid tänapäevaste tehnoloogiate abil on kindlasti võimalik olukorda märkimisväärselt parandada. Kui linnavolikogu annab projektiga jätkamiseks loa ning kahe esimese ehitatava nutika ülekäiguraja lahendus ennast õigustab, siis rajame kahe aasta jooksul sarnaseid lahendusi veel kaheksasse kohta,“  sõnas Tamm.

Lisaks liikumistest märkuandvatele valguse- ja helisignaalile salvestab nutikas ülekäigurada kaamerapilti ülekäigurajal toimuva ning mõõdab õhu- ja teetemperatuuri, et hinnata potentsiaalse ohuolukorra tekkimise tõenäosust. Lisaväärtus on ka sõidukite loendusvõimalus.

Linnavalitsus saatis volikogule nutika ülekäiguraja projektis osalemise eelnõu. Innovaatiliste ülekäiguradade ehitust rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi Innovatsiooni edendavate hangete toetamise meetmest.
Projekti (10 nutika ülekäiguraja ehitus) kogumaksumus on 410 000 eurot. Tartu linna omaosalus 205 000 eurot. Ülekäigurajad ehitatakse kahe aasta jooksul.

Lisainfo:  abilinnapea Raimond Tamm, tel 515 4738; liikluskorraldusteenistuse juhataja Martin Nelis, tel 736 1264, 5190 6134.  

EL_Regionaalarengu_Fond_horisontaalne.jpg

 

Viimati muudetud 20.01.2020