Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartusse paigaldati Eestis valmistatud targad teeilmajaamad

Tartu Linnavalitsuse ja AS-i Teede Tehnokeskus pressiteade

Tark teeilmajaam

6. detsember 2021 / AS Teede Tehnokeskus paigaldas Tartu tänavatele 15 Eestis arendatud nutikat teeilmajaama, mis võimaldavad täpsemat teehooldust ning tõstavad linnatänavate turvalisust.

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul paigaldati Tartusse uued teeilmajaamad, et saada tänavate seisukorrast kiirem ülevaade ning informeerida teehooldajaid juba varakult võimalikust libedusest või lumesajust. „Teeilmajaamad mitte ainult ei anna teada hetkeoludest, vaid saadavad info juhtimiskeskusesse, kus koostatakse täpsemaid teeilmaprognoose. Nii saavad teehooldajad varakult näiteks libeduse tõrjumiseks või lume lükkamiseks valmistuda, mis omakorda aitab kaasa liiklusohutuse suurendamisele Tartus,“ ütles Tamm.
 
AS-i Teede Tehnokeskus projektijuhi Märt Puusti sõnul paigaldati teeilmajaamad asukohtadesse, kust täpse info saamine on kõige olulisem - näiteks, kus teepinna temperatuur langeb esimesena miinuspoolele ja ootamatu libeduse tekkimise oht on kõige suurem. „Täpsete mõõtmisandmete olemasolu võimaldab koostada sellistele kriitilistele kohtadele täpsemaid teeilmaprognoose ning anda näiteks piirkonna või linnaosa põhiselt hoiatusi nii teehooldajatele kui ka liiklejatele,“ lisas Puust.
 
Maailmas ainulaadsed teeilmajaamad arendasid välja Eesti ettevõtted Superhands ja Teede Tehnokeskus. Jaam koosneb tänavavalgus- või liiklusmärgipostile kinnitatud ja 3D-prinditud korpuses olevast õhutemperatuuri ja niiskuse andurist koos keskseadmega ning teekattesse paigaldatud temperatuuriandurist. Tulevikus on jaamale võimalik lisada ka teisi, näiteks õhupuhtuse andureid. Teeilmajaam ei vaja välist elektritoidet ning kasutab info edastamiseks uudset NB-IoT võrgutehnoloogiat.
 
Uued teeilmajaamad paigaldati Tartu tänavatele novembris ja Teede Tehnokeskus hakkas autonoomse teeilmastiku seire- ja prognoositeenust osutama Tartu linnale käesoleval nädalal.

Lisainfo: abilinnapea Raimond Tamm, tel 515 4738; Teede Tehnokeskuse projektijuht Märt Puust, [email protected], tel 513 5336

Viimati muudetud 06.12.2021