Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Waldorfkooli noored annavad etenduse Uue Teatri majaostu toetuseks

Tartu Uus Teater & Tartu Waldorf Teater

30. mai / Tartu Waldorf Teatri gümnaasiumirühma lavastus „Üks väike tuba“, mille neli etendust Tartus ja Tallinnas olid juba ette välja müüdud, etendub 4. juunil veel korra Tartus.

Kogu piletitulu annetavad noored Tartu Uue Teatri maja välja ostmise fondi.

Lavastus võitis tänavuse gümnaasiumi kooliteatrite riigifestivali Grand Prix’.

Tartu Uue Teatri maja on Tartu Waldorfgümnaasiumi jaoks olulisem kui lihtsalt üks maja Tartus – 2014 kevadel toimus just siin heategevuskontsert „Uue kodu laulud“, millega koguti raha oma praeguse koolimaja välja ostmiseks Eesti Maaülikoolilt. Tookord oli teater see, kes toetuseks õla alla pani ja oma majas kontserti korraldada aitas.

Head suhted kooli ja teatri vahel kestavad tänaseni. Tartu Waldorf Teater korraldab oma igakevadisi teatriõhtuid just Tartu Uues Teatris. Mitmed Uue Teatri näitlejad on waldorfkooli lapsevanemad ning olnud ikka nõu ja jõuga abiks waldorfkooli (teatri)tegemiste juures. Teatri kostüümilao perenaise Epp Peedumäe abita ei kujutaks aga kooli etenduste väljatoomist enam ettegi. Et mitte olla vaid saaja rollis, annab Tartu Waldorf Teatri trupp rõõmuga heategevusetenduse, toetades seeläbi ka uue teatrikeskuse loomist Tartu linna.

„Üks väike tuba“ on Tartu Waldorf Teatri gümnaasiumirühma lavastus, mis pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Noortel õnnestub sada aastat Eestit mahutada saja minuti sisse erakordselt tabavalt, samaaegselt nii humoorikalt kui ka liigutavalt. Lisaks riigifestivali peavõidule pälvis lavastus Tartu Kooliteatrite Festivalil eripreemia Eesti ajaloo detailirohke käsitluse eest vaimustava ansambli esituses. Et lavastus tõesti puudutab paljusid, näitab ka suur publikuhuvi – mai alguses toimunud kaks etendust Eesti Rahvamuuseumis etendusid pilgeni täis saalidele. Ka juuni alguses Tallinnas teatris NO99 toimuvad etendused on praeguseks juba välja müüdud.

Tartu Waldorf Teater ühendab endas Tartu Waldorfgümnaasiumi huvikooli teatriringe, mis tegutsevad kooli juures 2010. aasta sügisest. Teatritegemist juhendab kooli muusika- ja draamaõpetaja Külli Ehastu.

Heategevusetendus „Üks väike tuba“ toimub 4. juunil kell 19.00 Tartu Uues teatris. Etenduse kestvus on 100 minutit (ilma vaheajata), soovitav vanus alates 10. eluaastast. Piletid hinnaga 5/10/15 eurot on müügil Tartu Uue Teatri kodulehel ja kohtade olemasolul enne algust kohapeal. Lavastuse valmimist toetas Tartu linn.

„ÜKS VÄIKE TUBA“

Autor-lavastaja: Külli Ehastu
Koreograaf: Leanika Mändma (S-Stuudio)
Võitlus-stseeni koreograaf: Tanel Saar (VAT teater)
Valguskunstnik: Taavi Toom (Eesti Rahva Muuseum)
Maalide autor: Linne Johanna Timmerman (TWG 12. klass)

Laval Tartu Waldorf Teatri gümnaasiumirühma noored

Arvamused kooliteatrite riigifestivali žürii liikmetelt:

Madis Kolk, Teater. Muusika. Kino peatoimetaja:
„Üks väike tuba” on maitseka joonega loodud karikatuur Eesti saja aasta eredamatest hetkedest, muutumata seejuures kordagi karikeeritava suhtes üleolevaks, kuitahes absurdset ajalooepisoodi ka ei kujutataks. See respekt oma rahvuse, riigi ja ajaloo ees võimaldab lavastuse võtmekohtades saavutada ka psühholoogilise sügavuse ning näitab noorte inimeste küpset enesetaju, mis ei lasku eestlusest kõneldes ei äärmuslikku rahvuskonservatismi ega ka ennasthäbenevasse globalistlikku pidetusse.

Helena Pruuli, teater NO99 näitleja:
Selles väikses toas on noored elujõulised naised ja mehed, kes mõtlevad liigutava täpsusega meie ühise kodu peale. Selle kodu peale, kus on kitsaskohti, tolmuseid nurki ja pimedaid voodialuseid, aga kus ometi ei ole ammu tundunud, et nii palju võiks olla võimalik. Saja minuti sisse on mahtunud eestlaseks olemise põhitalad, vaikust ja vaimukust. On ülevaid ja süngeid hetki, mis vaikselt ja valusalt liigutavad, ajavad nutma ja naerma korraga. Seda võib pidada teatrisündmuseks.

Helen Rekkor, teatriühendus Misanzen lavastaja:
Need noored suutsid kokku võtta Eesti sada aastat saja minutiga sellisel viisil, et nad puudutasid iga oma lendu lastud sõnaga ja teoga inimest saalis. Ja osati piisas vaid tabavalt öeldud märksõnast ja kõigil oli asi selge, millest jutt käib. Ma sain pisarateni naerda ja pisarateni nutta.

Lisainfo:

Külli Ehastu
Tartu Waldorf Teatri eestvedaja ja Tartu Waldorfgümnaasiumi õpetaja
kylli.ehastu@gmail.com
5558 4773
www.waldorfkool.info

 

Viimati muudetud 30.05.2018