Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Täna kogunes esimesele päevale Tartu kliimakogu

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Täna kogunes esimesele päevale Tartu kliimakogu Foto: Evelin Lumi

23. aprill 2022 / Täna kogunes Tartu loodusmajja esimene Tartu kliimakogu, kes esindab demograafilist läbilõiget Tartu linna elanikest ning otsib vastuseid küsimustele, kuidas muuta Tartu linnaruumi ohutumaks ja atraktiivsemaks.

Kutse kliimakogusse saadeti 15 000 tartlasele alates 15. eluaastast. Oma osalemissoovist andis märku ligi 300 linlast, kelle hulgast valiti kindla algoritmi alusel välja 55 tartlast, kes esindavad  demograafilist läbilõiget Tartu elanikest.

Tartu esimeses kliimakogus otsitakse vastuseid küsimustele, milline on kliimasõbraliku tänavaruumi jaotus eri liiklejate vahel, milline peab olema tänavatel sõitmise piirkiirus õhu- ja mürasaaste vähendamiseks ning kuidas soodustada veelgi rohkem rattaga liiklemist.

Kliimakogus osalejad saavad teadmisi valdkonna ekspertidelt, kuulavad ära teemaga seotud huvirühmad ning arutelude tulemusena sõnastavad ettepanekud linnavalitsusele.

Kliimakogu kohtumised toimuvad kahel nädalavahetusel: 23.–24. aprillil saavad osalejad valdkondlike spetsialistide abil teadmisi tänavaruumi planeerimise põhimõtetest ning erinevate liikumisviiside headest ja halbadest mõjudest, samuti kuulatakse ära erinevate huvipoolte arvamused ja seisukohad. Mõlema päeva ettekannete salvestusi on kõigil huvilistel võimalik järele vaadata kliimakogu veebilehel www.tartu.ee/kliimakogu

7.-8. mail toimuvad rühmaarutelud, kus jõutakse omandatud teadmiste põhjal ettepanekuteni, mis aitavad osalejate hinnangul suurendada Tartu tänavaruumis liikumise ja viibimise ohutust ning atraktiivsust. Osalejad sõnastavad konkreetsed ettepanekud, mille üle hääletatakse individuaalselt. Üle 80% toetusega ettepanekud loetakse kliimakogu poolt vastu võetuks ja neid esitletakse linnavalitsusele, kes võtab neid tänavaruumi kujundamisel arvesse. Linnavalitsus annab kliimakogu ettepanekute elluviimisest linlastele regulaarselt teada.

Tartus esmakordselt rakendatav kliimakogu on uudne koosloomeformaat, mida kasutatakse maailmas nii kohalike kui ka riigi taseme keskkonnaotsuste kiirendamiseks.

Kliimakogu korraldab Tartu Linnavalitsus koos Rohetiigri ja Milttoniga.

Lisainfo: abilinnapea Gea Kangilaski, tel 521 3295, Rohetiigri vabakonna suuna vedaja Teele Pehk, 58100478; Rohetiigri vabakonna suuna analüütik Maiu Lauring, tel 517 7321.

 

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 23.04.2022