Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu plaanib vananenud tänavavalgustuse vahetada säästlike LED-valgustite vastu

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

LED-tehnoloogiaga tänavavalgusti Annelinnas Foto: Ketlin Lääts

29. september 2022 / Tänavavalgustuse LED-tehnoloogiale viimisega võib linn energiakuludelt säästa ligikaudu pool miljonit eurot aastas.

Tartu Linnavalitsus esitas linnavolikogule eelnõu, millega küsitakse luba riigihanke korraldamiseks ligikaudu 7000 linnas paikneva kõrgrõhu-naatriumvalgusti asendamiseks LED-valgustitega. Olemasolevad valgustid on energiakulukad, lühikese eluea ning vähese töökindlusega. Tänavavalgustuse LED-tehnoloogiale viimine toob linnale pikas perspektiivis märgatava rahalise kokkuhoiu ning võimaldab vähendada keskkonda kahjustavat valgusreostust.

„Oleme võtnud suuna kogu linnas tänavavalgustuse uuendamisele, et vähendada kulusid elektrienergiale ning parandada valgustuse kvaliteeti. Kui tänaseks on Tartu tänavavalgustitest ligikaudu kolmandik LED valgustid, siis kavandatava hanke elluviimisel tõuseb nende osakaal juba 80% tasemele," ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm. "Tänavavalgustuse rekonstrueerimisel on positiivne mõju elukeskkonnale laiemalt, sest valgustus on otseselt seotud ka tervise, turvalisuse, linnalooduse ning liiklusohutusega." lisas Tamm.

LED-valgustitel on lisaks energiatõhususele veel mitmeid kasutegureid. Kaasaegsed valgustid suunavad valgust just nendesse kohtadesse, kus inimesed seda vajavad ning seetõttu ei haju valgus laiali. Valgusreostuse vähendamine on väga oluline ka meie linnaloomadele – näiteks lindudele ja nahkhiirtele. Lisaks kasutatakse LED lampides inimese silmale mugavamat värvustemperatuuri. See kõik kokku loob meeldivama linnakeskkonna.

Plaanitava hanke eeldatav maksumus on 2 800 000 eurot, kuid linn loodab selle investeeringu kiirelt tagasi teenida. Praeguste elektrihindade juures on oodatav elektrikulude kokkuhoid ligi 540 000 eurot aastas. Valgustid saavad plaanide kohaselt välja vahetatud 2023. aasta lõpuks.

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 13.10.2022