Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tiigi tänavale on kolinud “Kolm neidu”

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Tiigi 21 Foto: Andra Somelar

5. juuli 2019 / Juuni lõpuks valmis SmartEnCity projekti raames rekonstrueeritava Tiigi 21 maja fassaadil kunstiteos, mis kannab nime „Kolm neidu“.

Kunstiteose saab oma seinale või lähedusse iga nutika linnaosa projektiga liitunud kortermaja, praeguseks on kunstitöö valminud neljal majal.  

Teose „Kolm neidu“ autor sai inspiratsiooni Elmar Kitse 1970. aastal valminud samanimelisest seinamaalist. Kunstiteose uustõlgenduse autori, Tartu kunstnik Huupi sõnul pärines idee vanadele teostele uus hingamine anda SmartEnCity projekti endiselt kuraatorilt Markus Toomperelt. Huupi sõnul läks tal aega õige kunstniku ja teose leidmisega. „Tegin palju kavandeid, enne kui leidsin Elmar Kitse „Kolm neidu“, mis inspireeris kohe ja ma nägin, et selle teose põhjal saan kõige paremini oma loomingulist käekirja kasutada,“ rääkis Huupi.

Huupi ehk kodanikunimega Evelin Zolotko on ka üks SmartEnCity projekti kunstikuraatoritest, kes on varem kureerinud Pepleri 10 ja Pepleri 12 kunstiteoste valmimist. Võimalus seekord mitte ainult ise oma kavandit ühistule esitleda, vaid ka ise ka oma teos teostada on tema sõnul harukordne.
Ka majaelanikud on vastvalminud taiesega rahul. Kohalik elanik  Anu Kalle rõõmustas, et selline pilkupüüdev kunstiteos sinna piirkonda sai.

SmartEnCity kunstikoordinaatori Andra Somelari sõnul on suvel linnapilti oodata veel mitmeid kunstiteoseid, kuna paljud projektiga liitunud majad hakkavad oma renoveerimistöödega lõpusirgele jõudma või on juba täielikult valmis. „Kunstnikud ja kavandid on välja valitud juba kõigil korteriühistutel, jääb loota, et ka ilm soosib kunstiteoste seintele kandmist. Ka paar välismaa kunstnikku tuleb ise Tartusse oma teost maalima,“ rääkis Somelar.

Ehitustööd on lõpetatud juba kümnes SmartEnCity projektiga liitunud kortermajas, juuli lõpuks lõppeb rekonstrueerimine veel kolmes elamus. Kokku on projektiga liitunud 17 kortermaja, millest 16 valmib sel aastal ja üks järgmisel suvel.

Projekti elluviimisel tekib Tartu kesklinna nutikas ja energiasäästlik linnaosa, kus asuvad liginullenergiahooneteks renoveeritud  kortermajad ning kus kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises toimivad targad lahendused.

SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020.

Projekt algas 2016. aasta veebruaris ning kestab 2021. aasta juulini.

Lisainfo: Andra Somelar, kunstikoordinaator, [email protected]; Evelin Zolotko, [email protected]
Lisainfo SmartEnCity projekti kohta: Kaspar Alev, Tartu Linnavalitsuse linnavarade osakond, tel 524 2859, [email protected]

Viimati muudetud 05.07.2019