Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Turu tänava tark maja sai endale õnnetoova „Puu“

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Turu 9

23. juuli / SmartEnCity projekti viies avalik kunstiteos „Puu“ kaunistab Turu 9 maja fassaadi. Teose autor on tuntud Läti maalikunstnik Andris Vitolinš.

Kuldkollase puu inspiratsioonialged on autori sõnul lihtsad. „See maaling sümboliseerib õnneotsinguid,“ sõnab Vitolinš. „Nii nagu puud kasvavad meie ümber, on õnn leitav siinsamas, meie juures ja ümber, ning seda ei pea otsima kaugetest maadest.“

Projekti SmartEnCity raames saavad kunstiteosed endale kõik projektiga liitunud kortermajad. Turu 9 kuraatori ja NOAR.eu kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orni sõnul on kunsti kaasamine sellist tüüpi projekti väga innovaatiline, kuna inimeste ootused linnaruumile on kõrgemad kui kunagi varem. „Avalik ruum ei pea pakkuma ainult rohealasid ja kergliiklusteid, vaid ka mängulisust ja omanäolisust. Kunst tekitab küsimusi, inspireerib, toob kultuuri fookusesse,“ rääkis Andra Orn ning tunnistas, et põnev väljakutse on olnud leida projekti just sellised teosed, mis sobiksid nii majaelanikele, linnaesindajatele kui ka avalikkusele ja oleksid kunstiliselt kõrgel tasemel.

Ka ühistu jaoks oli just selle õige kavandi välja valimine keeruline – projekti kunstikoordinaatori Andra Somelari sõnul valiti pikalt kahe erineva kavandi vahel, kuni lõpuks otsustati loodusmotiivi kasuks. Tulemus on aga majaelanike kinnitusel vaeva väärt - kunstiteos on ilus ja jätab väga positiivse esmamulje.

Andris Vitolinši teoseid saab näha erinevates kunstigaleriides nii Baltimaades, mujal Euroopas kui ka Põhjamaade ja Baltikumi suurimas kaasaegse kunsti keskkonnas NOAR.eu.

Iga SmartEnCity projektiga liitunud korteriühistu saab maja või selle vahetut ümbrust kaunistama kunstiteose, kokku rekonstrueeritakse projekti toel 17 maja.

SmartEnCity projekti elluviimisel tekib Tartu kesklinna tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus nõukogudeaegsed kortermajad renoveeritakse liginullenergiahooneteks. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises, korteritesse paigaldatakse targa kodu lahendused.
SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020.

Projekt algas 2016. aasta veebruaris ning kestab 2021. aasta juulini.

Kontakt:
Andra Orn, NOAR.eu kunstikeskkond ja kunstikuraator, andra@noar.eu, +372 5330 0122
Andra Somelar, SmartEnCity kunstikoordinaator, andra@ibs.ee, +372 5802 5507

Viimati muudetud 23.07.2019