Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Fotod ja video: Täna avati Riia-Vaksali liiklussõlm

Tartu linnavalitsuse pressiteade

9. detsember 2021 / Neljapäeval, 9. detsembril avati Tartus Riia-Vaksali liiklussõlm koos uue kergliiklussillaga, mis sai avalikul nimekonkursil nimeks Vaksali sild. Avamisel tänas linn ehitajaid ja projekti eestvedajaid.

Linnapea Urmas Klaas nimetab Riia-Vaksali ristmiku rekonstrueerimist Tartu viimase kümnendi üheks tee-ehituse olulisemaks objektiks. „Tartu on tervislikke liikumisviise edendav linn. Kergliiklussild ja -tunnelid linna ühes liiklustihedaimas piirkonnas muudavad liikluse ohutumaks ning ühendus kesklinna ja Maarjamõisa ning teiste linnaosadega on mugavam ja kiirem,“ ütles Klaas. Ta lisas, et atraktiivse välimusega uuenenud ristmik rikastab oluliselt ka Tartu linnaruumi tervikuna.

Riia-Vaksali ristmiku rekonstrueerimisel kasutati Eestis unikaalseid ehitusvõtteid - jalakäijate tunneli betoonkarkassid lükati läbi raudteetammi muldkeha. „Ristmiku rekonstrueerimisel kasutati Eesti tingimustes ainulaadset ja keerukat tunnelite rajamise tehnoloogiat. Nii suruti eelnevalt valmistatud 1200 tonni kaaluvad betoonist tunnelielemendid läbi raudteetammi muldkeha,“ kirjeldas abilinnapea Raimond Tamm. „Keerukatele ehitustöödele vaatamata sujus töökorraldus kenasti ning objekt valmis enne kavandatud tähtaega. Kogu ehitusperioodi vältel suudeti hoida Riia tänav autoliiklusele ning raudteeviadukt rongiliiklusele avatuna.“

Linna ühe tihedama liiklusega ristmiku rekonstrueerimise eesmärk oli muuta piirkond kergliiklejatele ohutumaks ja mugavamaks ning suurendada ristmiku läbilaskevõimet. Kahele poole Riia tänavat ehitati kergliiklustunnelid, rekonstrueeriti sõidutee ja teed ületav raudteeviadukt, mille kõrvale ehitati kergliiklussild. Uus kergliiklussild sai nimeks Vaksali sild, mis oli avalikul nimekonkursil populaarseim pakkumine.

Riia-Vaksali ristmiku projekteerimine ja ehitamine maksis 5 272 275 eurot. Töid rahastati Tartu linna ja Ühtekuuluvusfondi projekti "Tartu raudteejaama arendamine ja ligipääsetavuse suurendamine" vahenditest. 

Riia-Vaksali ristmiku rekonstrueerimist ja kergliiklussilla ehitamist alustati 2020. aasta aprillis. Ristmiku rekonstrueerimisprojekti aluseks on Tinter-Projekt OÜ koostatud eelprojekt, milles on arvestatud ideekonkursi võidutööd "Sindlinahk" (Part OÜ). Ristmiku ehitas AS TREV-2 Grupp.

Viimati muudetud 10.12.2021