Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Rukkilille monumendi kividest ja spa-hotelli palkidest valmis rattamaja

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Vanadest ehitusmaterjalidest ehitatud rattamaja Kaunase puiesteel Foto: Tartu linn

11. juuli 2023 / Tartu ringrenoveerimise projekti abil valmis teine rattamaja, mille ehitamisel on kasutatud mujalt üle jäänud ja kokku varutud materjale.

Kaunase 23 hoones tegutsevad Tartu Linnaraamatukogu ja Tartu II Muusikakool said omale uue rattamaja, mis aga koosneb vanadest materjalidest. Katusekate pärineb Aravete lasteaiast, kivisillutis kattis varem Tartu Rukkilille monumendi ümbrust ja puitdetailid saadi Kubija spa hotelli lammutustöödelt. Katus on üle värvitud ja palgid kauni ilme nimel töödeldud, mistõttu näeb rattaparkla uus ja värske välja ning ilmestab ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali.

Kevadel valmis samadel põhimõtetel rattapaviljon Tartu Karlova kooli hoovile, mille puitosa ehitati samas kohas varem asunud kuuri materjalidest. Rattamaja metallosa pärineb aga Eesti kaitsepolitsei endisest aiast. Järgmine rattahoidja valmib Annelinna kunstmuruväljaku äärde. Ringrenoveeritud rattamaju valmib projekti raames kokku neli ja need projekteeriti TalTechi projektõppe kursuse osana.

Tartu abilinnapea Meelis Leidt ütles, et vana materjali kasutamine uutes ehitises on väga keerukas. „Tartu linna ja partnerite koostöös on materjali ringkasutamine väga hästi õnnestunud ja loodame, et ka ratturitele majad meeldivad ning tehtud töö leiab aktiivset rakendust.“

Rattamajade ehitamine on osa Tartu ringrenoveerimise projektist, mis käivitati 2022. aasta sügisel. Projekti eesmärgiks on ringmajanduse põhimõtete juurutamine Tartu renoveerimislainesse. Ringrenoveerimise näidislahenduste abil innustatakse renoveerimisel kasutama rohkem ringkasutatud materjale. Säästva Renoveerimise Infokeskus (SRIK) loob projekti raames andmebaasi, milles hakatakse kaardistama ja hoidma infot materjalidest, mida saab korduskasutada. Lisaks viib SRIK läbi ka koolitusi, kuidas kasutatud ehitusmaterjali paremini uuesti kasutusse võtta.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ning tegevused kestavad 2024. aasta veebruarini. Projektis osalevad Tartu Linnavalitsus, Tallinna Tehnikaülikool, Säästva Renoveerimise Infokeskus, SINTEF, Trondheimi Linnavalitsus ja  Eesti Ringmajanduse Ettevõtete Liit.

Vaata lisa: www.tartu.ee/ringrenoveerimine

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 13.07.2023