Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Uus viidasüsteem toob esile väikesed ja lihtsasti läbitavad vahemaad

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Uus viidasüsteemi tulp vabaduse silla juures Foto: Hendrik Kuusk

13. juuni 2023 / Sellel aastal on Tartusse paigaldatud 7 viita Ülejõe pargist Vaksali sillani ning loomisel on veel 6 ülelinnalist viita, mis paiknevad linna kõige olulisemates sõlmpunktides.

Uue süsteemi moodustab paljuliikmeline viidaperekond alates suurest valgustatud linnakaardist kuni väiksemate tänavanurgal paiknevate suunajateni. Sel aastal on paigaldatud keskmise suurusega tulpasid, kuhu on kantud nii Tartu kaart kui mõned põnevad lood lähiümbruse kohta.

Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus ütles, et viidasüsteemi rajamise idee tugineb Tartu lühikeste vahemaade linna kontseptsioonile. „Hea ja kättesaadava linna oluline osa on linnaruumi loetavus ja just seda rajatav süsteem ka parandab. Lisaks suuna andmisele saab suurte ja keskmiste viitade pealt lugeda ka giidiinfot, mis avab kohaspetsiifilisi lugusid Tartust,“ ütles Arjus.

Jalgsi ning rattaga liikuja vajadusi ja liikumisteid arvestav viidasüsteem tugineb 2018. aastal valminud kasutajauuringul ning 2020. aastal valminud disainilahendusel. 2021. aastal püstitati kolm esimest prototüüpi (Raekoja platsil ja Rüütli tänaval), millest saadud kogemuste ja tagasiside toel on nüüd jõutud kogu linna katvate viitade paigaldamiseni. Süsteemi väljaehitamine jätkub ka järgnevatel aastatel.

Viidasüsteemi disainilahendus on Tartu linnapildis juba kasutusse võetud rattaringluse infotulpadel ja bussipeatustes. Ühtselt äratuntav lahendus tagab, et kõik liikumist hõlbustavad infokandjad suhestuksid linnaruumiga, oleksid silmatorkavad ja rakendaksid kaasava disaini põhimõtteid.

Viidasüsteemi autorid on Disainiosakond ja Stuudio Stuudio. Giiditekstid valmisid koostöös Tartu Linnaraamatukoguga (Ülo Treikelder, Katrin Raid, Halliki Jürma, Ingrid Saare, Kadri Jõks).

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 13.06.2023