Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli muuseum pälvis Eesti aasta püsinäituse ja aasta kogukonnasõbra auhinna

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

püsinäitus Foto: Mana Kaasik

24. jaanuar 2023 / Tartu Ülikooli muuseumile anti neljapäeval, 19. jaanuaril Viimsi Artiumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade jagamisel üle aasta püsinäituse ja aasta kogukonnasõbra tiitel.

Parimaks püsinäituseks ja Suure Muuseumiroti võitjaks kuulutati Tartu Ülikooli muuseumi näitus „Toomkiriku saladuste kamber“. Elamuslik ja hariduslik näitus on pühendatud Tartu toomkiriku vanemale ajaloole ning sellel otsitakse vastuseid saladuseks jäänud küsimustele. Näituse kuraatorid on Mariann Raisma, Tiiu Kreegipuu ja Karoliina Kalda.  

Kogukonna sõbra kategoorias pälvis võidu Tartu Ülikooli muuseumi korraldatud festival „Toome müks: Milline on sinu unistuste Toomemägi?“. Ühepäevane festival toimus 4. juunil Toomemäel toomkiriku varemete vahel ning selle eesmärk oli elavdada arutelu Toomemäe tuleviku teemal ja näidata linna keskse pargi võimalusi. Meeleolukas päev oli sissejuhatus kultuuripealinna Tartu 2024 projektile „Toomemäe taasavamine“. Ürituse korraldasid Karoliina Kalda, Ele Loonde, Kadri Kaljurand ja Külli Lupkin.

„On suur au ja rõõm, et Tartu Ülikooli muuseumi töid on tunnustatud, sest need on hingega tehtud. Toomkiriku saladuste kambris oli meie eesmärk tõlkida akadeemiline teadmine näituseks ning pakkuda külastajatele maagilist ja meeldejäävat elamust. Oleme kasutanud väga erinevaid lahendusi alates käelisest tegevusest kuni virtuaalreaalsuse ja animatsioonini. Samuti loodan väga, et „Toome müks“ andis tugeva tõuke värvikaks ja sisukaks tegevuseks nii Euroopa kultuuripealinna aastal kui ka edaspidi,“ ütles muuseumi direktor Mariann Raisma.

Lisaks nomineeriti aasta konserveerimistöö kategoorias muuseumi konservaatori Anne Aruse töö Lilly Waltheri söejoonistustega „Vanamees kepiga“ ja „Vananaine kepiga“ ning nende eksponeerimine Tartu Kunstimuuseumi näitusel „Lilly Walther. Piiritu“. Projekt toimus koostöös Eesti Rahva Muuseumiga. Aasta teadustrükise kategoorias nomineeriti ülikooli loodusmuuseumi zooloogi Mati Martini raamat „Kiilid. The order Odonata in Estonia“.  

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ja näidata avalikkusele rohkem muuseumitöö eri tahke. Auhinnad andsid välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ning Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital.

Kõiki aastaauhindade laureaate näeb Eesti Muuseumiühingu lehelt.

Viimati muudetud 24.01.2023