Tartu kaasav eelarve 2021
Kaasava eelarve hääletus toimus 1.-7. oktoobril 2021. Hääletuse võitis sadamaraudtee muutmine kergliikluse rohekoridoriks, mis sai tartlastelt 1451 häält. Teisena saab rahastuse Emajõe vabaujula kaasajastamine, mis pälvis 951 tartlase toetuse. Rahvahääletusel osales 5948 tartlast, kes andsid kokku 12 845 häält. Vaata täpsemalt ideede kohta siit
Ülevaade kaasava eelarve protsessist
1. Ideede kogumine
Tartu kaasava eelarve ideid sai esitada 12. aprillist 2. maini 2021 infosüsteemis Volis. Tähtajaks esitati 67 ideed. Volises saab ideedega tutvuda ja nende kohta arvamust avaldada.
Ideid saab esitada ka kirja teel (meiliga kaasaveelarve@tartu.ee või postiga Tartu Linnavalitsus, Jaani 7, Tartu 51007). E- või tavakirjaga saadetud ideed lisavad korraldajad ise Volisesse.
Idee esitamisel tuleb pidada silmas järgmisi põhimõtteid:
-
Kaasava eelarve idee võib esitada igaüks.
-
Kaasava eelarve objektiks võib olla Tartu linnaga seotud investeeringuobjekt maksumusega kuni 100 000 eurot. Kuna kaasava eelarve kogusummaks on 200 000 eurot, tagab see vähemalt kahe idee elluviimise.
-
Kaasava eelarve raha eest elluviidav investeering
-
peab pakkuma avalikku hüve,
-
peab olema avalikus kasutuses,
-
ei tohi tekitada ebamõistlikke kulusid linna järgnevate aastate eelarvetele,
-
realiseeritakse 2022. aasta jooksul (idee realiseerib linnavalitsus).
-
Idee puhul on oluline ka
-
ideest osasaajate hulk,
-
mõju linnaruumile,
-
originaalsus,
-
kogukonna koostöös soodustamine,
-
aktiivsete eluviiside soodustamine.
PS! Neid kriteeriume hindavad avalikel aruteludel ideede autorid ja eksperdid.
Veel soovitusi kaasava eelarve idee esitamiseks:
-
Kui mõttes on mitu ideed, siis palume need esitada ühekaupa.
- Soovitame olla hästi konkreetne, tuua välja võimalikult täpne asukoht (tänav, linnaosa) ja kirjeldada, milline objekt võiks olla (võib tuua näiteid teistest piirkondadest või linnadest). Konkreetne idee tõmbab rohkem tähelepanu ja on arusaadavam.
- Kui võimalik, siis leidke endale juba enne idee esitamist liitlasi, nt kohalik linnaosaselts või mõni temaatiline huvirühm, kellega koos idee sisu läbi arutada.
- Võimalusel lisage ideekirjeldusele fotosid, kaarte, skeeme objekti asukohast, samuti võib lisada fotosid sarnastest objektidest mujal. Kui on oskusi, võib soovitud objekti lihtsal viisil visandada ja selle visandi samuti lisada.
- Ühe idee maksumus võib olla kuni 100 000 eurot. Mõistetavalt on objekti maksumust keeruline hinnata, kuid ehk on pisut abi Tartu 2021. aasta investeeringute eelarve koondtabelist.
- Tartu Linnavalitsus ootab ideede esitajatelt aktiivset osalemist kaasava eelarve protsessi erinevates etappides (arutelud, ideede tutvustamine jm).
2. Ideede teostatavuse hindamine
Esitatud ideid hindab eksperdikomisjon, mille koosseisus on vastava ala spetsialistid. Komisjon hindab esitatud ideede teostatavust (ajalisest, rahalisest ja tehnilisest aspektist) ja vastavust kaasava eelarve tingimustele. Mitmetel juhtudel teevad eksperdid ideede autoritele ka ettepaneku idee kohendamise osas (vähendada mahtu, täpsustada asukohta, liita idee mõne teise sarnase ideega jmt).
Ekspertide arvamused lisatakse Volisesse vastava idee juurde ning koostatakse protokoll, mis lisatakse siia lehele. Ekspertide arvamustest antakse teada ka ideede autoritele.
3. Arutelud
5. ja 6. juuli kell 17 toimuvad Spark Demos (Narva mnt 3) arutelud, kus osalevad nii ideede esitajad kui ka eksperdid. Arutelul tutvustavad ideede autorid oma ideid, toimub arutelu ning lõpuks hinnatakse ideid järgmiste kriteeriumite alusel: ideest osasaajate hulk, mõju linnaruumile, originaalsus/uudsus, kogukonna koostöös soosimine, aktiivsete eluviiside soosimine.
Aruteludel selguvad need 25 ideed, mis pääsevad oktoobris toimuvale rahvahääletusele.
4. Ideede tutvustamine
- Linnavalitsus tutvustab kaasava eelarve ideid võrdsetel alustel nii linnaruumis, meedias kui ka Volises.
- Ideede näitus toimub Kaarsillal ja raekoja infokeskuses.
- Ideede esitajad tutvustavad oma ideid oma kogukonnas ja huvirühmades ka ise.
30. septembril kell 17 tutvustasid ideede autorid Lodjakojas ja veebiülekande vahendusel oma ideid ja selgitasid, mille poolt nende idee muudab Tartu paremaks. Videoülekande lingi leidis Tartu linna kodulehelt ja Tartu linna Facebooki lehelt.
- Videoülekanne
- Fotod esitluselt (autor Ahto Sooaru)
5. Hääletus
- Tartu kaasava eelarve rahvahääletus toimub 1.-7. oktoobril 2021. Hääletus algab 1. oktoobril kell 00 ja lõpeb 7. oktoobril kell 18.
- Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linnas. Esmakordselt saavad hääletada ka need 14-17-aastased noored, kellel puudub Tartus sissekirjutus, aga kes õpivad Tartu üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses.
- Iga rahvahääletusel osalev isik saab hääletada kuni kolme erineva endale meelepärase idee poolt.
- Hääletada saab
- elektrooniliselt infosüsteemis Volis, kus tuleb end identifitseerides ID-kaardi, mobiil-IDga või Smart-ID-ga.
- Tartu raekoja infokeskuses (raekoja I korrus) kasutades infotöötaja abi. Esitada tuleb isikut tõendav dokument. Infokeskus on avatud igal hääletuspäeval kell 10-18.
6. Idee elluviimine
Kaasava eelarve hääletusel võitnud ideed viiakse ellu hääletamisest järgneval eelarveaastal ehk antud juhul 2022. aastal. Idee viib ellu või korraldab selle elluviimise linnavalitsus.