Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Riigi eriplaneeringu lõpetamise toetuseks on antud ligi 10 000 allkirja

Tartu apelli töörühma pressiteade

29. oktoober 2018 / 30. oktoobril kl 14 kohtub Tartu apelli töörühm riigikogu esimehe Eiki Nestoriga, et üle anda ligi 10 000 allkirja, mis on antud pöördumisele valitsuse, riigikogu, õiguskantsleri ja Eestimaa erakondade poole.

Pöördumises juhitakse tähelepanu heale valitsemistavale ja nõutakse tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamist.

 „Tunnustame valitsuse 21. juunil 2018 vastu võetud otsust algatada eriplaneeringu lõpetamine ja anname üle tuhanded allkirjad valitsuse otsuse toetuseks,“ ütles Tartu apelli töörühma liige, ökoloog Asko Lõhmus. Töörühma seisukoht on, et eriplaneeringu algatamisega seotud küsitavused ei ole saanud lahendusi ning seetõttu ei ole eriplaneeringu jätkamine või laiendamine õigustatud. Üha pingelisemate keskkonnaprobleemidega maailmas on äärmiselt oluline, et otsused oleksid põhjalikult läbi kaalutud ja toetuksid ühistele väärtustele.

„Tselluloositehase juhtum on näidanud, kuidas ühe suurprojekti kavandamine lõhestab  ühiskonda, kui seda ei toeta igakülgne informatsioon ning piisavalt läbi arutatud alusväärtused ja eesmärgid,“ märkis Lõhmus. Praeguse eriplaneeringu raames kavandatavate uuringute usaldusväärsust kahandab asjaolu, et vastavalt planeerimisseaduse muudatusele rahastab neid arendaja. Kuni pole teada, mida ja kuidas täpselt tootma hakatakse ning millised puhastussüsteeme kavatsetakse kasutada, on arusaamatu, mille alusel kavatsetakse uuringutes hinnata tehase võimalikku keskkonnamõju. Küll aga nõuaks terviklikke uuringuid Eesti metsaressursi jätkusuutliku kasutamise võimalused. Neid uuringuid pole seni tehtud.

Tartu apelli töörühma kuuluvad Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli teadlased ning linnakodanikud. Tartu apell 2 ehk nn kevadapell on pöördumine Eesti Vabariigi Valitsuse,  Riigikogu, õiguskantsleri ja Eestimaa erakondade poole. Apell avalikustati 18. mail ning allkirju anti 30. septembrini 2018.  Apellis esitatud nõudmisele riigi eriplaneering tselluloositehase rajamiseks lõpetada on avalikult oma heakskiidu andnud Vabaerakond, Isamaa, Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Eestimaa Rohelised.

Valitsuskabinet algatas eriplaneeringu lõpetamise 21. juunil 2018. Vastava korralduse eelnõu läks kooskõlastusringile 13. septembril ja valitsus on korralduse eelnõule arvamuste esitamise tähtaega pikendanud 3. novembrini.

Tartu apelli töörühm: Peeter Hõrak, Tiia Kõnnussaar, Asko Lõhmus, Ülo Mander, Raul Rosenvald, Kadri Siibak, Virve Sõber, Kristjan Zobel, Asko Tamme, Marju Unt.

Info: www.tartuapell.ee, Asko Tamme (tel. 56 942387).

Viimati muudetud 29.10.2018