Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu apelli töörühm lõpetab tegevuse

Tartu apelli töörühma pressiteade

8. november 2018 / Täna, 8. novembril 2018 otsustas valitsus lõpetada riigi eriplaneeringu tselluloositehase rajamiseks.

Tartu apelli töörühm tänab riigimeheliku otsuse eest valitsust ja avaldab tänu kõigile, kes kaasa on mõelnud, ning annab teada oma tegevuse lõpetamisest. Püstitatud eesmärk – juhtida ühiskonna tähelepanu kavandatava tselluloositehasega seotud riskidele ja ohtudele – on saavutatud.

„Läinud aasta on andnud põhjust tõsiselt aru pidada, millises Eestis me tahame elada,“ ütles  töörühma koordinaator Tiia Kõnnussaar. „Tselluloositehase juhtum ärgitas üleriigilisi keskkonnateemalisi arutelusid nii sotsiaalmeedias kui ka lehtedes, raadio- ja telekanalites. Tänu teadlaste osalusele on need arutelud olnud erakordselt harivad. Me teame nüüd palju rohkem Kraft-meetodist, Peipsi ja Emajõe ning Liivi lahe seisundist, arutame endiselt selle üle, milline on metsa jätkusuutlik raiemaht. Kodanikuühendused näitasid selle aasta jooksul oma valmisolekut ja võimet keskkonna ja tööstusega seotud probleemidesse süvitsi tungida - inimestele on tähtis, millise maa me jätame oma lastele. Eriplaneeringu lõpetamine näitab Eestit küpse demokraatliku ühiskonnana.“

Töörühm rõhutab, et riigi eriplaneering peab olema erakorraline vahend, mida tuleks rakendada ainult riiklike objektide ehitamiseks, mille üle riigil säilib kontroll.

„Globaalselt halvenev keskkonnaseisund nõuab tänapäeval poliitikutelt ja valijatelt ökoloogilist haritust ning teravdatud tähelepanu keskkonda oluliselt mõjutavate otsuste puhul,“ ütles Tartu apelli töörühma liige, ökoloog Asko Lõhmus. „Töörühm on valmis vajadusel taas kokku tulema, kui olud seda nõuavad. Samuti oleme valmis nõustama olulise mõjuga objektide kavandamist. Töörühm toetab jätkusuutliku majanduse ja säästlike tehnoloogiate arendamist.“

Tartu apelli töörühma kuuluvad Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli teadlased ning linnakodanikud.  Töörühm on koostanud kaks apelli. Esimene, Tartu linnapeale ja volikogule suunatud pöördumine 2018. aasta jaanuaris-märtsis kogus üle 8200 allkirja. Tartu volikogu otsustas 7. märtsil taotleda eriplaneeringu lõpetamist. Tartu apell 2 ehk nn kevadapell on pöördumine Eesti Vabariigi Valitsuse, Riigikogu, õiguskantsleri ja Eestimaa erakondade poole, mille toetuseks anti maist septembrini ligi 10 000 allkirja.

Valitsuskabinet algatas eriplaneeringu lõpetamise 21. juunil 2018. Vastava korralduse eelnõu

läks kooskõlastusringile 13. septembril. 8. novembril otsustas valitsus eriplaneeringu lõpetada.

Tartu apelli töörühm:

Peeter Hõrak, Tiia Kõnnussaar, Asko Lõhmus, Ülo Mander, Raul Rosenvald, Kadri Siibak, Virve Sõber, Kristjan Zobel, Asko Tamme, Marju Unt.

Info: www.tartuapell.ee, Asko Tamme, tel 5694 2387

Viimati muudetud 08.11.2018